Popis  NAJČASTEJŠIE OTÁZKY (FAQ)



Na tejto stránke nájdete odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s problematikou zariadení Pragotron.


Čo je to systém jednotného času?
Z čoho pozostáva a ako funguje?


Systém jednotného času je technológia zobrazovania rovnakej časovej informácie na viacerých miestach zároveň založená na zostave podružných hodín riadených hlavnými, tzv. matičnými hodinami. Viac informácií o tomto systéme nájdete v tomto článku ako aj v popisoch jednotlivých typov hlavných a podružných hodín.


Získal som podružné hodiny značky Pragotron (Elektročas, Chronotechna a pod.).
Budú fungovať, ak ich pripojím na zdroj napätia uvedeného na hodinovom strojčeku (napr. 24 V)?


Nie. Klasické podružné hodiny, či už analógové alebo digitálne, nefungujú autonómne. Pre svoju prevádzku potrebujú tzv. minútové polarizované impulzy generované hlavnými, tzv. matičnými hodinami. Bez hlavných hodín preto nie je možné podružné hodiny využívať.


Mám podružné hodiny (IPJ 0612, CPJ 061 / 1, analógové, dochádzkové a pod.). Rád by som ich sprevádzkoval, ale nepodarilo sa mi získať hlavné hodiny.
Existuje nejaké alternatívne riešenie?


Áno, existuje. Prostredníctvom internetového obchodu je možné za prijateľnú cenu získať externý modul, ktorý slúži ako náhrada hlavných hodín pre podružné a dochádzkové hodiny (modul s napájaním na externý zdroj, alebo modul s napájaním na batérie). Výhodou takéhoto modulu sú jeho malé rozmery a zároveň aj prakticky nulová hlučnosť v porovnaní s klasickými hlavnými hodinami, čo je pri prevádzkovaní v domácich podmienkach výhodné. Takýto modul by síce kapacitne "neutiahol" prevádzku desiatok, či stoviek hodín napr. v administratívnej budove, pre riadenie jedného kúsku v domácnosti, v dielni či v garáži však plne postačuje. K modulu s napájaním externým zdrojom je potrebné zakúpiť aj zdroj napätia 24V.

Poznámka: Podružné hodiny riadené polarizovanými impulzami s napätím 24 V sú v praxi najrozšírenejším štandardom. Vyrábali sa však aj hodiny určené pre iné napätie polarizovaných impulzov (12V, 60V a pod.). Pred nákupom vhodného modulu si preto overte prevádzkové napätie strojčeka Vašich podružných hodín. Tento údaj nájdete na výrobnom štítku hodín, na cievkach hodinového strojčeka, prípadne na zadnej strane ciferníka analógových hodín.


Mám k hlavným hodinám paralelne pripojených niekoľko podružných hodín (rozličného alebo zhodného typu) a napriek tomu, že ich spočiatku nastavím na rovnaký čas, ukazujú niektoré z nich po spustení hlavných hodín vždy o minútu menej, resp. viac.
Kde nastala chyba?


Podružné hodiny sú riadené tzv. polarizovanými impulzami so striedavou polaritou, čo v praxi znamená, že sa pohnú dopredu len vtedy, ak dostanú impulz opačnej polarity od impulzu predchádzajúceho. Vodič dvojžilového napájacieho kábla podružných hodín, ktorého polarita je v nepárnej minúte záporná, je v párnej minúte kladná a naopak. Ak po sprevádzkovaní systému nastane vyššie popísaný problém, stačí na podružných hodinách, ktorých čas sa nežiaduco líši o jednu minútu, vzájomne prehodiť vodiče pripojeného dvojžilového kábla a následne hodiny opäť mechanicky nastaviť na správny čas.