Popis  PV 30 
Stručný popis

Podružné hodiny s označením PV 30 sú jednou z modifikácií klasických analógových hodín s plechovým rámom určenou pre umiestnenie do vlhkého prostredia. Svoje využitie tieto hodiny našli predovšetkým v priemyselných areáloch rozličných podnikov. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín.

Typové označenie: PV 30   Rozmery (priemer / hĺbka rámu): 330 mm / 85 mm
Rok výroby: 195x - 196x   Priemer ciferníka: 30 cm
Napájanie: -   Hmotnosť:
Ovládanie: minútové polarizované impulzy
(12 V, 24 V, 60 V)
  Farebné prevedenie rámu: kladivkové sivé
Typ hodinového strojčeka: PS-1   Farebné prevedenie ciferníka: krémovo biele s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Rám podružných hodín typu PV 30 je zhotovený z tvaroveného plechu kladivkovej farby. Plechový ciferník týchto hodín je v ráme uchytený tromi kovovými príchytkami upevnenými na obvode rámu pomocou skrutiek s maticami. Prednú stranu hodín prekrýva okrúhla sklenená platňa vložená medzi okrajom kovového rámu a ciferníkom. Hodiny PV 30 sú vybavené hodinovým strojčekom typu PS-1 umiestneným v strede zadnej strany ciferníka. Hodinová ručička je uchytená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska upevňujúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, čiernej farby. Zadná strana hodín typu PV 30 je uzatvorená špeciálnym plechovým krytom, ktorého okraj je utesnený pomocou gumového profilu, čím chráni konštrukciu hodinového strojčeka pred vplyvom vlhkosti a chemických látok z okolitého prostredia. Gumovým profilom je podobne utesnená tiež styčná plocha medzi okrajom plechového rámu a sklenenou platňou prekrývajúcou prednú stranu hodín. Držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu je súčasťou ochranného plechového krytu na zadnej strane hodín.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín s ochranným krytom

Detail ciferníka

Logo výrobcu (Elektročas)

Zadná strana hodín bez krytu

Hodinový strojček PS-1

Rozložené časti hodín PV 30

Tesniaci gumový profil

Upevnenie ciferníka k rámu hodín

Držiak pre zavesenie hodín na stenu