Popis  PPH 414 
Stručný popis

Analógové hodiny typu PPH 414 sú menej rozšíreným typom interiérových podružných hodín. Vďaka ich štýlovému prevedeniu boli tieto hodiny vhodné najmä do reprezentatívnejších priestorov administratívnych budov (recepcie, zasadačky), hotelov, reštaurácií a pod. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín (typ ESH 3, EH 40 a ďalšie).

Typové označenie: PPH 414   Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 390 mm / 390 mm / 45 mm
Rok výroby: 198x   Priemer ciferníka: 39 cm
Napájanie: -   Hmotnosť: cca. 1200 g
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (24 V / 60V)   Farebné prevedenie rámu: -
Typ hodinového strojčeka: PS-4   Farebné prevedenie ciferníka: jaseňové drevo s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Ciferník podružných hodín typu PPH 414 je zhotovený z drevotrieskovej dosky štvorcového tvaru s povrchovou úpravou vo farbe jaseňového dreva. Označenie ciferníka je riešené formou plastických odliatkov zasunutých a prilepených do otvorov drevotrieskovej dosky, pričom označenie tretej, šiestej, deviatej a dvanástej hodiny je zdvojené. Z lisovanej drevotriesky sú zhotovené aj okraje lemujúce zadnú stranu ciferníka, uprostred ktorej sa nachádza hodinový strojček typu PS-4. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z plastu čiernej farby zodpovedajúcej farbe označenia ciferníka. Uprostred vrchnej dosky drevotrieskového olemovania je pomocou skrutiek uchytený plechový držiak so zárezom pre zavesenie hodín na stenu.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Detail ciferníka s ručičkami

Hodinový strojček typu PS-4

Plechový držiak na zavesenie hodín