Popis  PPH 413n 
Stručný popis

Analógové hodiny typu PPH 413n sú menej rozšíreným typom interiérových podružných hodín. Vďaka ich štýlovému prevedeniu, ktorého dizajn dnes u mnohých vyvoláva zmiešané pocity, boli tieto hodiny vhodné najmä do reprezentatívnejších priestorov administratívnych budov (významnejšie kancelárie, zasadačky), hotelov, reštaurácií a pod. Ovládanie hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných (riadiacich) hodín (typ HH 100, ESH 3, EH 40 a ďalšie). Podružné hodiny typu PPH 413n boli úspešným exportným artiklom, najmä do bývalého východného Nemecka (NDR).

Typové označenie: PPH 413n   Rozmery (priemer / hĺbka): 440 mm / 30 mm
Rok výroby: 197x - 198x   Priemer ciferníka: 40 cm
Napájanie: -   Hmotnosť: cca. 800 g
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (12 V / 24 V, 24 V / 60 V)   Farebné prevedenie rámu: -
Typ hodinového strojčeka: PS-4   Farebné prevedenie ciferníka: hnedé s bielym popisom, biele ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Základným prvkom podružných hodín PPH 413n je výrazný plechový ciferník hnedej farby so zníženým okrajom a vypuklým stredom. Označenie ciferníka je riešené formou plastických odliatkov uchytených v jeho okrajovej časti prostredníctvom kovových plieškov, pričom označenie tretej, šiestej, deviatej a dvanástej hodiny je zdvojené. Uprostred zadnej strany ciferníka sa nachádza hodinový strojček typu PS-4. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, krémovo bielej farby zodpovedajúcej farbe označenia ciferníka. Na plieškoch uchytávajúcich označenie dvanástej hodiny je zároveň upevnený aj plechový držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu.
Funkčná časť hodinového strojčeka umiestneného v bielom plastovom púzdre pozostáva z cievky, elektromagnetického rotora a ozubených prevodov. Súčasťou plastového púzdra strojčeka sú tiež ploché konektory pre pripojenie kabeláže z hlavných hodín. Na zadnej strane strojčeka je vyvedená kovová oska slúžiaca pre manuálne nastavenie času na hodinách. Výhodou hodinových strojčekov typu PS-4 bola možnosť prepínania použitého napätia podružných impulzov v kombinácii 12 V / 24 V alebo 24 V / 60 V.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Detail ciferníka s ručičkami

Detail označenia ciferníka

Hodinový strojček typu PS-4

Hodinový strojček po odstránení krytu

Konektor pre uchytenie kabeláže

Uchytenie označenia ciferníka

Držiak pre zavesenie hodín na stenu

Škatuľa originálneho balenia hodín

Štítok na kartónovej škatuli

Detail lepiacej pásky s logom Pragotron