Popis  PPH 413 
Stručný popis

Analógové hodiny typu PPH 413 sú menej rozšíreným typom interiérových podružných hodín. Vďaka ich štýlovému prevedeniu s dizajnom, ktorý dnes u mnohých vyvoláva zmiešané pocity, boli tieto hodiny vhodné najmä do reprezentatívnejších priestorov (kancelárie, zasadačky) administratívnych budov, hotelov, reštaurácií a pod. Ich ovládanie zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín (typ HH 100, EH 1, EH 40 a pod.).

Typové označenie: PPH 413   Rozmery (priemer / hĺbka): 440 mm / 30 mm
Rok výroby: 196x - 197x   Priemer ciferníka: 40 cm
Napájanie: -   Hmotnosť:
Ovládanie: minútové polarizované impulzy
(12 V / 24 V, 60 V)
  Farebné prevedenie rámu: -
Typ hodinového strojčeka: PS-3   Farebné prevedenie ciferníka: tmavo šedé s bielym popisom, biele ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Základnou časťou podružných hodín PPH 413 je plechový ciferník tmavo šedej farby so zníženým okrajom a vypuklým stredom. Označenie ciferníka je riešené pomocou plastických odliatkov uchytených v jeho okrajovej časti prostredníctvom kovových plieškov, pričom označenie tretej, šiestej, deviatej a dvanástej hodiny je zdvojené. Uprostred zadnej strany ciferníka je umiestnený hodinový strojček typu PS-3. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, bielej farby. Na plieškoch uchytávajúcich označenie tretej a deviatej hodiny sú zároveň upevnené aj plechové držiaky čiernej farby so zárezom slúžiace pre zavesenie hodín na stenu.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Detail ciferníka s ručičkami

Detail označenia ciferníka

Hodinový strojček typu PS-3

Kryt hodinového strojčeka a plechové držiaky so zárezom