Popis  PPH 410 
Stručný popis

Analógové hodiny typu PPH 410 sú menej rozšíreným typom interiérových podružných hodín. Vďaka ich štýlovému prevedeniu boli tieto hodiny vhodné najmä do reprezentatívnejších priestorov administratívnych budov (recepcie, zasadačky), hotelov, reštaurácií a pod. Ovládanie hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných (riadiacich) hodín (typ ESH 3, EH 40 a ďalšie). Podružné hodiny typu PPH 410 boli úspešným exportným artiklom, najmä do bývalého východného Nemecka (NDR).

Typové označenie: PPH 410   Rozmery (dĺžka / šírka / hĺbka): 390 mm / 390 mm / 45 mm
Rok výroby: 198x   Priemer ciferníka: 39 cm
Napájanie: -   Hmotnosť: cca. 1200 g
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (24 V)   Farebné prevedenie rámu: -
Typ hodinového strojčeka: PS 100   Farebné prevedenie ciferníka: mahagónové s bielym popisom, biele ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Ciferník podružných hodín typu PPH 410 je zhotovený z drevotrieskovej dosky štvorcového tvaru s mahagónovou povrchovou úpravou. Označenie ciferníka je riešené formou plastických odliatkov zasunutých a prilepených do otvorov drevotrieskovej dosky, pričom označenie tretej, šiestej, deviatej a dvanástej hodiny je zdvojené. Z lisovanej drevotriesky sú zhotovené aj okraje lemujúce zadnú stranu ciferníka, uprostred ktorej sa nachádza hodinový strojček typu PS 100. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z plastu krémovo bielej farby zodpovedajúcej farbe označenia ciferníka. Uprostred vrchnej dosky drevotrieskového olemovania je pomocou skrutiek uchytený plechový držiak so zárezom pre zavesenie hodín na stenu.
Funkčná časť hodinového strojčeka umiestneného v čiernom plastovom púzdre pozostáva z cievky, elektromagnetického rotora a plastových ozubených prevodov. Súčasťou plastového púzdra strojčeka sú tiež ploché svorky s konektorom pre uchytenie kabeláže z hlavných hodín. Uprostred plastového krytu strojčeka je vyvedená oska s kovovým kolieskom slúžiaca pre manuálne nastavenie času na hodinách. Aktuálny čas je na hodinách možné nastaviť tiež zapusteným plastovým kolieskom so zárezom, ktoré sa taktiež nachádza na kryte strojčeka (s použitím skrutkovača).
Na zadnej strane hodín ako aj na plastovom kryte strojčeka je umiestnený typový štítok vo forme samolepky, na ktorom sa okrem typového označenia uvádza tiež dátum výroby a napätie polarizovaných impulzov, na ktoré sú hodiny upravené.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými (riadiacimi) hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Detail ciferníka s ručičkami

Logo výrobcu na prednej strane ciferníka

Hodinový strojček typu PS 100

Typový štítok hodín

Plechový držiak pre zavesenie hodín