Popis  PKD 27 
Stručný popis

Analógové hodiny typu PKD 27 sú obojstrannou verziou menej rozšíreného typu interiérových podružných hodín s označením PK 27. Vhodné sú najmä pre použitie v administratívnych budovách, rozličných vestibuloch, čakárňach, na autobusových a železničných staniciach a pod. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných (riadiacich) hodín (typ EH 1, EH 40 a pod.). Vybavené sú československým hodinovým strojčekom typu PS 100.

Typové označenie: PKD 27   Rozmery (priemer ciferníka / šírka): 298 mm / cca. 105 mm
Rok výroby: 198x   Hmotnosť: cca. 1700 g
Napájanie: -   Farebné prevedenie rámu: svetlo sivé
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (24 V)   Farebné prevedenie ciferníka: biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Typ hodinového strojčeka: PS 100   Osvetlenie: Nie


Detailný popis

Konštrukcia:
Obojstranné hodiny PKD 27 pozostávajú z dvoch klasických jednostranných hodín typu PK 27 vzájomne zadnou stranou uchytených na plastovom kruhovom držiaku prostredníctvom plastových prelisov na vnútornej hrane rámu hodín. Vo vrchnej časti tohto držiaka je umiestnený kruhový otvor s drážkou pre zasunutie kovovej závesnej tyče pozostávajúcej z dutej rúrky slúžiacej zároveň aj ako kryt pre kabeláž. Prostredníctvom tejto závesnej tyče je tieto hodiny možné uchytiť o strop miestnosti.
Kruhový rám podružných hodín PK 27 je zhotovený zo svetlo sivého plastu. Do tohto rámu je vložená priehľadná sklenená platňa prekrývajúca ciferník hodín vyrobený z hliníkového plechu s tvarovaným okrajom. Uprostred zadnej strany ciferníka je umiestnený hodinový strojček typu PS 100. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z hliníkového plechu čiernej farby. Ciferník je k rámu hodín upevnený štyrmi plechovými úchytmi zasunutými do malých otvorov na ráme hodín.
Funkčná časť hodinového strojčeka umiestneného v čiernom plastovom púzdre pozostáva z cievky, elektromagnetického rotora a plastových ozubených prevodov. Súčasťou plastového púzdra strojčeka sú tiež skrutkové svorky pre uchytenie kabeláže z hlavných hodín. Každý strojček je pritom potrebné napájať samostatným dvojžilovým káblom. Uprostred plastového krytu strojčeka je vyvedená oska s kovovým kolieskom slúžiaca pre manuálne nastavenie času na hodinách. Aktuálny čas je na hodinách možné nastaviť tiež zapusteným plastovým kolieskom so zárezom, ktoré sa taktiež nachádza na kryte strojčeka (s použitím skrutkovača). Manuálne nastavenie týchto hodín si vyžaduje ich demontáž z kruhového rámu.
Na zadnej strane oboch hodín ako aj na plastovom kryte oboch strojčekov je umiestnený typový štítok vo forme samolepky, na ktorom sa okrem typového označenia uvádza tiež dátum výroby a napätie polarizovaných impulzov, na ktoré sú hodiny upravené.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými (riadiacimi) hodinami sú dvojžilovými káblami privádzané na svorky hodinových strojčekov podružných hodín. Hodinové strojčeky v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvárajú prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky na oboch ciferníkoch.

Fotografie


Predná strana hodín PK 27

Zadná strana hodín PK 27

Typový štítok hodín

Hodinový strojček typu PS 100

Plechový úchyt na upevnenie ciferníka k rámu

Plastový rám obojstranných hodín so závesnou tyčou

Hodiny PK 27 a závesná konštrukcia

Hodiny PKD 27 po zavesení