Popis  PK 30 
Stručný popis

Analógové hodiny typu PK 30 sú novším typom interiérových podružných hodín s okrúhlym ciferníkom vyrábaných firmou Elektročas v 90-tych rokov minulého storočia. Vďaka rozširujúcemu sa sortimentu na trhu a poklesu "budovateľských aktivít" po roku 1989 tieto hodiny nedosiahli takého rozšírenia ako predchádzajúce generácie analógových hodín. Určené sú do interiérov administratívnych budov, podnikov, škôl, čakární na železničných či autobusových staniciach a pod. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín (napr. typ ESH 3, EH 40, EH 71 a pod.).

Typové označenie: PK 30   Rozmery (priemer / hĺbka): 300 mm / 50 mm
Rok výroby: 199x   Priemer ciferníka: 30 cm
Napájanie: -   Hmotnosť:
Ovládanie: minútové polarizované impulzy
(12 V, 24 V, 60 V)
  Farebné prevedenie rámu: -
Typ hodinového strojčeka: PS 100   Farebné prevedenie ciferníka: hliníkovo šedé s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Pomerne jednoduchá konštrukcia hodín PK 30 pozostáva z okrúhleho ciferníka tvoreného platňou z hliníkového plechu prekrytého čelným krytom z plexiskla. Plexisklo je na ciferníku hodín upevnené pomocou výstupkov na okraji uchytených po osadení do malých otvorov ciferníka navlečenými plastovými krúžkami. Uprostred zadnej strany ciferníka je upevnený hodinový strojček typu PS 100 spolu s masívnym plastovým držiakom čiernej farby slúžiacim pre zavesenie hodín na stenu. Konštrukcia plastového držiaka umožňuje vzájomné spojenie dvoch podružných hodín typu PK 30 zadnou stranou k sebe pomocou plastových prelisov a západiek s následným zavesením takto vytvorených obojstranných hodín na strop. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z hliníkového plechu čiernej farby. Na zadnej strane hodín ako aj na plastovom kryte strojčeka je umiestnený typový štítok vo forme samolepky, na ktorom sa okrem typového označenia uvádza tiež dátum výroby a napätie polarizovaných impulzov, na ktoré sú hodiny upravené.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Detail ciferníka s ručičkami a logom výrobcu

Typový štítok na zadnej strane hodín

Hodinový strojček typu PS 100

Zadná strana ciferníka s plastovým držiakom z ďalších hodín PK 30Na stiahnutie


PODRUŽNÉ HODINY RADU PC, PK
propagačný materiál

PODRUŽNÉ HODINY RADU PC, PK
PODRUŽNÝ HOTELOVÝ BUDÍK (PHB)
propagačný materiál

PODRUŽNÉ HODINY
leták