Popis  PK 27 
Stručný popis

Analógové jednostranné hodiny typu PK 27 sú menej rozšíreným typom interiérových podružných hodín a na rozdiel od súbežne vyrábaných štvorcových hodín typu C 301 je ich možné v prevádzke vidieť len zriedkavo. Vhodné sú najmä do kancelárií administratívnych budov, rozličných vestibulov, čakární, atď. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných (riadiacich) hodín (typ EH 1, EH 40 a pod.). Vybavené sú československým hodinovým strojčekom typu PS 100.

Typové označenie: PK 27   Rozmery (priemer ciferníka / hĺbka): 298 mm / 50 mm
Rok výroby: 198x   Hmotnosť: cca. 800 g
Napájanie: -   Farebné prevedenie rámu: svetlo sivé
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (24 V)   Farebné prevedenie ciferníka: biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Typ hodinového strojčeka: PS 100   Osvetlenie: Nie


Detailný popis

Konštrukcia:
Kruhový rám podružných hodín PK 27 je zhotovený zo svetlo sivého plastu. Do tohto rámu je vložená priehľadná sklenená platňa prekrývajúca ciferník hodín vyrobený z hliníkového plechu s tvarovaným okrajom. Uprostred zadnej strany ciferníka je umiestnený hodinový strojček typu PS 100. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z hliníkového plechu čiernej farby. Ciferník je k rámu hodín upevnený štyrmi plechovými úchytmi zasunutými do malých otvorov na ráme hodín. Na zadnej strane ciferníka nad hodinovým strojčekom sa nachádza plechový držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu.
Funkčná časť hodinového strojčeka umiestneného v čiernom plastovom púzdre pozostáva z cievky, elektromagnetického rotora a plastových ozubených prevodov. Súčasťou plastového púzdra strojčeka sú tiež skrutkové svorky pre uchytenie kabeláže z hlavných hodín. Uprostred plastového krytu strojčeka je vyvedená oska s kovovým kolieskom slúžiaca pre manuálne nastavenie času na hodinách. Aktuálny čas je na hodinách možné nastaviť tiež zapusteným plastovým kolieskom so zárezom, ktoré sa taktiež nachádza na kryte strojčeka (s použitím skrutkovača).
Na zadnej strane hodín ako aj na plastovom kryte strojčeka je umiestnený typový štítok vo forme samolepky, na ktorom sa okrem typového označenia uvádza tiež dátum výroby a napätie polarizovaných impulzov, na ktoré sú hodiny upravené.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými (riadiacimi) hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Typový štítok hodín

Hodinový strojček typu PS 100 a držiak pre uchytenie na stenu

Plechový úchyt na upevnenie ciferníka k rámu