Popis  PJ 25 / PJ 30 / PJ 40 / PJ 50 
Stručný popis

Hodiny tohto typu patrili svojho času medzi najbežnejšie a najpočetnejšie rozšírené podružné hodiny v Československu. Svoje využitie našli v systémoch jednotného času mnohých podnikov, administratívnych budov, škôl či zdravotníckych zariadení a pochopiteľne nemohli chýbať ani na železnici. Okrem pražského Elektročasu ich v Československu vyrábal aj národný podnik Chronotechna Šternberk. Vyrábali sa do konca 50-tych rokov minulého storočia, kedy ich nahradili modernejšie hodiny s bakelitovým rámom. V priebehu výroby postupne vzniklo mnoho verzií týchto hodín líšiacich sa farebným riešením rámu, kresbou ciferníka či tvarovým prevedením ručičiek. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín, resp. hodinovej ústredne.

Typové označenie: PJ 25 PJ 30 PJ 40 PJ 50
Rok výroby: 195x
Rozmery (priemer / hĺbka rámu): 285 mm / 75 mm 330 mm / 85 mm 435 mm / 90 mm 545 mm / 100 mm
Priemer ciferníka: 25 cm 30 cm 40 cm 50 cm
Hmotnosť:
Napájanie: -
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (6 V / 12 V / 24 V / 60 V)
Farebné prevedenie rámu: mnoho farebných modifikácií
Prevedenie ciferníka: biele / krémovo biele s čiernym popisom, čierne ručičky
kresba ciferníka s číslicami / bez číslic
Typ hodinového strojčeka: PS-1
Osvetlenie: -


Detailný popis

Konštrukcia:
Rám tohto typu hodín je vyrobený z plechu s farebnou povrchovou úpravou. Ciferník týchto hodín je taktiež plechový, s vystupujúcim tvarovaným okrajom. Upevnenie ciferníka k rámu hodín je zabezpečené prostredníctvom troch kovových príchytiek upevnených na obvode rámu pomocou skrutiek s maticami. V hornej časti vnútornej steny rámu je privarený jednoduchý plechový držiak so zárezom slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu. Prednú stranu hodín prekrýva rovná sklenená platňa vložená medzi okrajom rámu a ciferníkom. Hodiny sú vybavené strojčekom typu PS-1 osadeným v strede zadnej strany ciferníka. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, čiernej farby. Tieto jednostranné podružné hodiny sa vyrábali v niekoľkých veľkostných prevedeniach. Veľkosť ciferníka (priemer) v centimetroch je číselne vyjadrená v názve príslušného typu.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín PJ 30

Zadná strana hodín PJ 30

Hodinový strojček PS-1

Staršie prevedenie hodín PJ 30 vyrobené Chronotechnou

Rozmerovo najmenší typ PJ 25 (Chronotechna)

Hodiny PJ 30 (Elektročas) s klasickou kresbou ciferníka bez číslic

Hodiny PJ 40 (Elektročas) s číslicovým ciferníkom

Hodiny PJ 50 s najväčším priemerom ciferníka (Elektročas)

Hodiny PJ 40 v prevádzke na železničnej stanici v Přelouči