Popis  PJ 27 / PJ 42 
Stručný popis

Podružné hodiny PJ 27, resp. PJ 42 sú jednou z modifikácií najstaršej generácie jednostranných analógových hodín s bakelitovým rámom, ktorú podnik Elektročas vyrábal v 60-tych rokoch minulého storočia. Svoje využitie tieto hodiny našli v tzv. systémoch jednotného času mnohých administratívnych budov, podnikov, škôl, železničných staníc a pod. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín, resp. hodinovej ústredne. Na rozdiel od súbežne vyrábaného typu P 27, resp. P 42 majú tieto hodiny znížený okraj bakelitového rámu, preto bolo pred ich zavesením potrebné pripraviť v stene zahĺbený otvor pre hodinový strojček, ktorý cez okraj rámu hodín presahoval.

Typové označenie: PJ 27 PJ 42
Rok výroby: 196x
Rozmery (priemer / hĺbka rámu): 320 mm / 64 mm (bez strojčeka) 500 mm / 68 mm (bez strojčeka)
Priemer ciferníka: 27 cm 42 cm
Hmotnosť:
Prevedenie bakelitového rámu: čierne
biele (v menších sériách)
Prevedenie ciferníka: krémovo biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Napájanie: -
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (12 V / 24 V / 60 V)
Typ hodinového strojčeka: PS-1


Detailný popis

Konštrukcia:
Rám podružných hodín PJ 27 / PJ 42 je lisovaný z bakelitu, zvyčajne čiernej, vzácnejšie tiež bielej farby. Ciferník týchto hodín je charakteristický svojím výrazne dnu vypuklým tvarom. Pôvodne bol na jeho výrobu používaný hliníkový plech, v druhej polovici 60-tych rokov 20. storočia nahradený plastovým odliatkom. Ciferník je na svojom obvode prichytený o bakelitový rám hodín štyrmi (PJ 27), resp. šiestimi (PJ 42) skrutkami, pričom jedna z týchto skrutiek zároveň upevňuje aj plechový držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu. Prednú stranu hodín prekrýva smerom von vypuklá alebo rovná sklenená platňa vložená medzi okrajom bakelitového rámu a ciferníkom. Hodiny PJ 27 / PJ 42 sú vybavené strojčekom typu PS-1 osadeným v strede zadnej strany ciferníka. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, čiernej farby.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


PJ 27

PJ 42

Porovnanie rozmerov hodín
PJ 27 (vľavo) a PJ 42 (vpravo)

Predná strana hodín PJ 27

Zadná strana hodín PJ 27

Bakelitový rám hodín PJ 27 zboku

Držiak pre zavesenie hodín na stenu

Zadná strana ciferníka s odkrytým strojčekom

Hodinový strojček PS-1

Rozložené časti hodín PJ 27

Hodiny PJ 27 s hliníkovým (vľavo)
a plastovým (vpravo) ciferníkom

Zadná strana hodín PJ 42

PJ 27 s bielym rámom