Popis  PE 40 
Stručný popis

Podružné hodiny s označením PE 40 sú obojstrannou verziou analógových štvorcových hodín s plechovým rámom. Svoje využitie našli predovšetkým na chodbách väčších podnikov, škôl či zdravotníckych zariadení, v administratívnych budovách a pod. Ovládanie hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín (typ HH 100, ESH 3, EH 40 a pod.).

Typové označenie: PE 40
Rok výroby: 1969 - 1971 (?)
Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 440 mm / 440 mm / 140 mm
Priemer ciferníka: 40 cm
Hmotnosť:
Farebné prevedenie rámu: tmavá šedá (hodiny) / kladivková šedá (stropný záves)
Farebné prevedenie ciferníka: biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Napájanie: -
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (12 V / 24 V / 60 V)
Typ hodinového strojčeka: PS-3


Detailný popis

Konštrukcia:
Nosnou časťou konštrukcie obojstranných hodín PE 40 je štvorcový plechový rám kladivkovej šedej farby s maticovými otvormi pre uchytenie stropnej konštrukcie na jeho vrchnej strane. O bočné strany tohto rámu sú prostredníctvom skrutiek z oboch strán (chrbtom k sebe) pripevnené ciferníky podružných hodín umiestnené v plechovom ráme tmavej šedej farby. Do tohto rámu je vložená tiež priehľadná sklenená platňa prekrývajúca ciferník hodín vyrobený z hliníkového plechu. Medzi sklenenou platňou hodín a ciferníkom sa nachádza plechový rámik bielej farby lemujúci vnútorný okraj hodín. Uprostred zadnej strany oboch ciferníkov je umiestnený hodinový strojček typu PS-3. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z hliníkového plechu čiernej farby. Upevnenie jednotlivých časti k rámu ciferníka je zabezpečené štyrmi plechovými úchytmi v tvare písmena "L" upevnenými skrutkami v strede každej strany tohto rámu.
Závesná konštrukcia hodín pozostáva z dvoch kovových rúrok so závitom na jednom z koncov. Obe rúrky sú prostredníctvom závitov zaskrutkované do maticových otvorov kladivkového rámu a opačným koncom prevlečené cez otvory plechovej platničky kladivkovej šedej farby obdĺžnikového tvaru, na ktorej sú hodiny zavesené prostredníctvom kovových spôn prevlečených cez dva protiľahlé otvory na každej z rúrok. Rúrky svojou dĺžkou umožňujú maximálnu výšku závesu 40 cm, v prípade potreby je ich však možné skrátiť a zavesiť tak hodiny bližšie k stropu. Výrobca za týmto účelom na rúrky umiestnil niekoľko párov otvorov pre prevlečenie kovových spôn v rôznej výške. Rúrky závesnej konštrukcie slúžia zároveň aj ako kryt kabeláže napájajúcej samostatne každý zo strojčekov. Pre lepší vonkajší vzhľad hodín je povrch týchto rúrok prekrytý trubkami kladivkovej farby s väčším priemerom. Obdĺžniková platnička je pomocou štyroch skrutiek prichytená o protikus upevnený na strope miestnosti.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky oboch hodinových strojčekov podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Analógové hodiny typu PE 40

Rám hodín so stropným závesom a dvoma ciferníkmi

Zadná strana ciferníka so zakrytým hodinovým strojčekom

Hodinový strojček typu PS-3

Rozložené časti hodín PE 40

Detail hodinového ciferníka s ručičkami

zadná strana ciferníka s odkrytým strojčekom

Vrchná časť závesnej konštrukcie