Popis  PD 42 
Stručný popis

Hodiny tohto typu sú obojstrannou verziou analógových hodín P 42 s bakelitovým rámom určenou pre zavesenie na strop miestnosti (chodby, čakárne a pod.). Svoje využitie našli v systémoch jednotného času mnohých podnikov, administratívnych budov, škôl či zdravotníckych zariadení. Vyrábali sa v priebehu 60-tych rokov 20. storočia. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín alebo hodinovej ústredne.

Typové označenie: PD 42
Rok výroby: 1959 - 1968 (?)
Rozmery (priemer / hĺbka rámu, celková šírka): 480 mm / 105 mm, 240 mm
Priemer ciferníka: 42 cm
Hmotnosť:
Napájanie: -
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (6 V / 12 V / 24 V / 60 V)
Farebné prevedenie rámu: čierne (rám ciferníka)
hnedé (závesná konštrukcia)
Prevedenie ciferníka: krémovo biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Typ hodinového strojčeka: PS-1
Osvetlenie: -


Detailný popis

Konštrukcia:
Každý z ciferníkov obojstranných podružných hodín je pomocou šiestich skrutiek upevnený v mohutnom bakelitovom ráme čiernej farby. Ciferník hodín bol pôvodne vyrábaný z plechu, v druhej polovici 60-tych rokov bol nahradený plastovým odliatkom. Predná strana ciferníka zhotoveného z plechu je pokrytá krémovou farbou s čiernym popisom, zadná strana je farby chrómovej. Novšie plastové ciferníky boli zhotovené z plastu krémovej farby s čiernym popisom na čelnej strane. Prednú stranu ciferníkov prekrýva rovná sklenená platňa vložená medzi okrajom rámu a ciferníkom. Skrutka prichytávajúca ciferník k rámu v jeho hornej časti zároveň uchytáva aj kovovú príchytku umožňujúcu upevnenie rámu ciferníka hodín do závesnej konštrukcie. Hodiny sú vybavené strojčekom typu PS-1 osadeným v strede zadnej strany ciferníka a zakrytým čiernym plastovým krytom. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, čiernej farby. Závesná konštrukcia je plechová, hnedej farby s kladivkovou povrchovou úpravou. V hornej časti tejto konštrukcie je dômyselným spôsobom vyriešené osadenie oboch ciferníkov upevnené stropným závesom a zároveň aj vyvedenie kabeláže z hodín cez stropný záves. Stropný záves pozostáva z dvoch častí zhotovených z plechu. Spodná časť v tvare písmena "I" so zahnutým koncom umožňujúcim zavesenie hodín. Horná časť v tvare písmena "U" po upevnení k stropu slúži k zaveseniu spodnej časti so závesnou konštrukciou a ciferníkmi pomocou skrutky prevlečenej cez otvory stropného závesu. Záves spolu s kabelážou je prekrytý rúrkou a plechovým krytom v tvare zvonu, ktoré sú farebne zhodné s prevedením závesnej konštrukcie.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky oboch hodinových strojčekov podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín PD 42

Bočný pohľad na hodiny PD 42

Rozložené časti hodín PD 42

Detail ciferníka

Zadná strana ciferníka s hodinovým strojčekom

Hodinový strojček PS-1 s demontovaným krytom

Kovová príchytka umožňujúca osadenie rámu do závesnej konštrukcie

Detail otvorov vo vrchnej časti závesnej konštrukcie

Upevnenie ciferníka a stropného závesu
na závesnej konštrukcii s vyvedenou kabelážou

Časti stropného závesu hodín PD 42