Popis  PD 40 
Stručný popis

Analógové podružné hodiny PD 40 sú starším typom dvojstranných hodín so stropným závesom. Svoje uplatnenie našli v interiéroch, zvyčajne na chodbách rôznych administratívnych budov, škôl, zdravotníckych zariadení, železničných staníc a pod. Ovládanie týchto hodín je zabezpečené minútovými polarizovanými impulzami z hlavných (riadiacich) hodín.

Typové označenie: PD 40   Rozmery (hĺbka / priemer ciferníka): 190 mm / 435 mm
Rok výroby: 196x   Hmotnosť:
Napájanie: len polarizované impulzy (12 V)   Farebné prevedenie rámu: kladivkové sivé
Ovládanie: minútové polarizované impulzy   Farebné prevedenie ciferníka: krémové biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Druh ciferníka: bez číslic   Osvetlenie: Nie


Detailný popis

Konštrukcia:
Kryt analógových hodín PD 40 je zhotovený z plechového rámu kladivkovej farby v tvare kruhu, ktorý je prostredníctvom kovovového závesu uchytený o strop vo zvislej polohe. Do oboch strán rámu je voľne vložený plechový ciferník, ktorý je spolu s krycím sklom pripevnený k rámu pomocou plechového prstenca uchyteného o rám štyrmi skrutkami. Každý z ciferníkov je vybavený vlastným strojčekom umiestneným na jeho vnútornej strane. Obe ručičky (hodinová aj minútová) sú plechové, čiernej farby. Stropný záves je zhotovený z pevnej kovovej rúrky, na opačnom konci zakončenej tvarovaným plechovým úchytom s dvomi protiľahlými dierami pre navlečenie kovovej osky umožňujúcej zavesenie hodín na stropný hák. Kovová rúrka závesu slúži zároveň aj ako kryt kabeláže napájajúcej samostatne každý zo strojčekov. Úchyt so stropným hákom a prívodom kabeláže zo stropu je zvonku zakrytý plechovým krytom v tvare zvonu.
Konštrukcia strojčeka týchto hodín pozostáva z kovových, skrutkami vzájomne spojených častí, upevňujúcich jeho funkčné prvky tvorené predovšetkým dvomi elektrickými cievkami, rotorom s kovovou západkou a mosadznými ozubenými prevodmi.
Výrobné číslo je umiestnené priamo na kovovej konštrukcii hodinového strojčeka, pričom je pridelené každému hodinovému strojčeku samostatne.

Princíp funkcie:
Cievky strojčeka napájané striedavo minútovými impulzami (12 V) rôznej polarity spolu s rotorom so západkou elektromagnetickou silou vytvárajú rotačný pohyb prenášaný na ozubené prevody ovládajúce zvlášť minútovú a hodinovú ručičku uchytenú na stredovej oske ciferníka. V prípade sériového zapojenia oboch strojčekov je možné hodiny napájať aj polarizovanými impulzami vyššieho napätia (24 V). Manuálne nastavenie hodín si vyžaduje demontáž plechového prstenca s krycím sklom.

Fotografie


Vrchná časť krytu so stropným závesom

Spodná časť hodín

Ciferník po demontáži prstenca a krycieho skla

Vnútro hodín po odstránení jedného ciferníka

Spodná časť hodinového strojčeka

Hodinový strojček zvrchu

Výrobné číslo strojčeka

Hodiny PD 40 v prevádzke