Popis  P 273n 
Stručný popis

Staršie jednostranné analógové hodiny typu P 273n sú ešte aj v súčasnosti veľmi rozšíreným typom interiérových podružných hodín bežne používaných v starších administratívnych budovách, školách, vestibuloch a čakárňach autobusových a železničných staníc a pod. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných (riadiacich) hodín (typ HH 100, ESH 3, EH 40 a pod.). Na rozdiel od predchádzajúceho typu P 273 s československým hodinovým strojčekom PS 3 sú tieto hodiny vybavené licenčným juhoslovanským strojčekom s označením PS 4.

Typové označenie: P 273n   Rozmery (priemer / hĺbka): 320 mm / 65 mm
Rok výroby: 197x   Priemer ciferníka: 27 cm
Napájanie: -   Hmotnosť: cca. 1200 g
Ovládanie: minútové polarizované impulzy
(12 V / 24 V, 24 V / 60 V)
  Farebné prevedenie rámu: čierne
Typ hodinového strojčeka: PS 4   Farebné prevedenie ciferníka: krémovo biele s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Podružné hodiny P 273n majú výrazný čierny kruhový rám zhotovený z bakelitu. Ciferník týchto hodín je vyrobený z plastu, má dnu vypuklý tvar a o bakelitový rám je prichytený štyrmi skrutkami. Prednú stranu hodín s ciferníkom prekrýva okrúhla sklenená platňa. Uprostred zadnej strany ciferníka je umiestnený hodinový strojček typu PS 4. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, čiernej farby. Na okraji zadnej strany ciferníka je uchytený plechový držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu.
Funkčná časť hodinového strojčeka umiestneného v bielom plastovom púzdre pozostáva z cievky, elektromagnetického rotora a ozubených prevodov. Strojček je tiež vybavený konektorom pre pripojenie kabeláže z hlavných hodín. Na zadnej strane strojčeka je vyvedená kovová oska slúžiaca pre manuálne nastavenie času na hodinách. Výhodou hodinových strojčekov typu PS 4 bola možnosť prepínania použitého napätia podružných impulzov v kombinácii 12 V / 24 V alebo 24 V / 60 V. Kombinácia napätí polarizovaných impulzov, na ktorú je hodinový strojček upravený, je uvedená na zadnej strane ciferníka.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými (riadiacimi) hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Detail ciferníka

Logo výrobcu umiestnené na ciferníku

Hodinový strojček typu PS 4

Konektor pre pripojenie dvojžilového kábla

Údaj o napätí polarizovaných impulzov na zadnej strane ciferníka

Uchytenie ciferníka na bakelitový rám

Držiak pre zavesenie hodín na stenu