Popis  P 273 
Stručný popis

Jednostranné podružné hodiny typu P 273 sú novšou modifikáciou analógových hodín P 27 s bakelitovým rámom vyrábanou na prelome 60-tych a 70-tych rokov minulého storočia. Od svojho predchodcu sa odlišujú predovšetkým menšou hĺbkou bakelitového rámu, ciferníkom zhotoveným z plastu a zároveň aj modernizovaným hodinovým strojčekom s označením PS-3. Svoje využitie tieto hodiny našli najmä v administratívnych budovách, podnikoch, školách a pod. Ovládanie týchto hodín a minútové polarizované impulzy z hlavných hodín.

Typové označenie: P 273   Rozmery (priemer / hĺbka rámu): 320 mm / 83 mm
Rok výroby: 1968 - 1971   Priemer ciferníka: 27 cm
Napájanie: -   Hmotnosť:
Ovládanie: minútové polarizované impulzy
(12 V, 24 V, 60 V)
  Farebné prevedenie rámu: čierne
Typ hodinového strojčeka: PS 3   Farebné prevedenie ciferníka: krémovo biele s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Rám podružných hodín P 273 je lisovaný z bakelitu čiernej farby. Ciferník týchto hodín je vyrobený z plastu a má dnu vypuklý tvar. O bakelitový rám je prichytený štyrmi skrutkami, pričom jedna z týchto skrutiek zároveň upevňuje plechový držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu. Prednú stranu hodín prekrýva smerom von vypuklá okrúhla sklenená platňa vložená medzi okrajom bakelitového rámu a ciferníkom. Hodiny P 273 sú vybavené hodinovým strojčekom typu PS 3 upevneným v strede zadnej strany ciferníka. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, čiernej farby.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Držiak pre zavesenie hodín na stenu

Hodinový strojček PS 3

Rozložené časti hodín P 273