Popis  P 27 
Stručný popis

Analógové hodiny typu P 27 sú jedným z najstarších typov interiérových podružných hodín s bakelitovým rámom. Bežne sa využívali v starších administratívnych budovách, podnikoch, školách, vestibuloch a čakárňach autobusových a železničných staníc a pod., kde v niektorých prípadoch slúžia dodnes. Ovládanie hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín (typ HH 1, HH 100, EH 1 a ďalšie) alebo z hodinovej ústredne (typ MUS 40 a ďalšie).

Typové označenie: P 27   Rozmery (priemer / hĺbka): 305 mm / 95 mm
Rok výroby: 1959 - 1968   Priemer ciferníka: 27 cm
Napájanie: -   Hmotnosť:
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (12 V, 24 V, 60 V)   Farebné prevedenie rámu: čierne
Typ hodinového strojčeka: PS-1   Farebné prevedenie ciferníka: krémovo biele s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Podružné analógové hodiny P 27 majú výrazný čierny kruhový rám zhotovený z bakelitu. Ciferník týchto hodín je vyrobený z lisovaného plechu vypuklého tvaru. Predná strana ciferníka je pokrytá krémovou farbou s čiernym popisom, zadná strana je farby chrómovej. O bakelitový rám hodín je ciferník prichytený štyrmi skrutkami. Prednú stranu hodín s ciferníkom prekrýva okrúhla vypuklá sklenená platňa. Uprostred zadnej strany ciferníka je umiestnený hodinový strojček typu PS-1. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú kovové, čiernej farby. Na okraji zadnej strany ciferníka je uchytený kovový držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Detail ciferníka

Logo výrobcu umiestnené na ciferníku

Rozložené časti hodín P 27

Zadná strana ciferníka

Hodinový strojček typu PS-1 bez krytu

Hodinový strojček s ochranným krytom

Držiak pre zavesenie hodín na stenu