Popis  KH 4 
Stručný popis

Analógové kontrolné hodiny typu KH 4 vyrábal podnik Pragotron v druhej polovici 70-tych a v prvej polovici 80-tych rokov minulého storočia. Určené boli na zobrazovanie času na kontrolných a ovládacích paneloch v prevádzkach rozličných podnikov a závodov, ale tvorili aj súčasť v tom čase vyrábaných veľkých hodinových ústrední (napr. EHU 0624 / EHU 0660) či linkových rozvádzačov (zobrazenie času aktuálne nastaveného na jednotlivých podružných linkách). Ovládanie kontrolných hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín alebo hodinovej ústredne.

Typové označenie: KH 4   Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 90 mm / 75 mm / 45 mm
Rok výroby: 197x - 198x   Priemer ciferníka: 5 cm
Napájanie: -   Hmotnosť:
Ovládanie: minútové polarizované impulzy
(12 V / 24 V, 24 V / 60 V)
  Farebné prevedenie rámu: čierne
Typ hodinového strojčeka: PS-4   Farebné prevedenie ciferníka: krémovo biele s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Ciferník kontrolných hodín KH 4 je zhotovený z plechovej platničky obdĺžnikového tvaru. Jeho čelnú stranu prekrýva sklo osadené v čiernom plechovom rámiku s tvarovaným okrajom, ktorý je s ciferníkom spojený v rohoch štyrmi skrutkami. Na zadnej strane ciferníka je pripevnený hodinový strojček typu PS-4. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z čierneho plechu. Hodiny sú určené na zabudovanie do kontrolného alebo ovládacieho panelu, nemajú preto žiadny úchyt pre zavesenie na stenu a pod.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Hodinový strojček typu PS-4