Popis  KH 100 
Stručný popis

Analógové hodiny typu KH 100 sú novším typom kontrolných hodín vyrábaným od druhej polovice 80-tych rokov minulého storočia. Určené boli na zobrazovanie času na kontrolných a ovládacích paneloch v prevádzkach rozličných podnikov a závodov, ale tvorili tiež súčasť v tom čase vyrábaných veľkých hodinových ústrední (napr. EHU 0624 / EHU 0660) či linkových rozvádzačov (napr. RL 40) - zobrazenie času aktuálne nastaveného na jednotlivých podružných linkách. Ovládanie kontrolných hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín alebo hodinovej ústredne.

Typové označenie: KH 100   Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 85 mm / 60 mm / 37 mm
Rok výroby: 198x - 199x   Priemer ciferníka: 5 cm
Napájanie: -   Hmotnosť:
Ovládanie: minútové polarizované impulzy
(12 V, 24 V, 60 V)
  Farebné prevedenie rámu: čierne
Typ hodinového strojčeka: PS 100   Farebné prevedenie ciferníka: biele s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Okrúhly ciferník kontrolných hodín KH 100 je zhotovený z plastu. Jeho čelnú stranu prekrýva kryt z plexiskla uchytený na čiernom plastovom rámiku tvoriacom bočnú stenu kontrolných hodín. Na zadnej strane ciferníka je pripevnený hodinový strojček typu PS 100, ktorý svojími rozmermi presahuje priemer samotného ciferníka. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z čierneho plastu. Hodiny sú určené na zabudovanie do kontrolného alebo ovládacieho panelu, nemajú preto žiadny úchyt pre zavesenie na stenu a pod. Na zadnej strane hodinového strojčeka je umiestnený typový štítok vo forme samolepky, na ktorom sa okrem typového označenia uvádza tiež dátum výroby a napätie polarizovaných impulzov, na ktoré sú hodiny upravené.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín