Popis  KH 1



 
Stručný popis

Analógové hodiny typu KH 1 sú jedným zo starších typov kontrolných hodín vyrábaných podnikom Elektročas v 60-tych rokoch minulého storočia. Využívali sa pri zobrazovaní času na rôznych kontrolných a ovládacích paneloch v prevádzkach rozličných podnikov a závodov, no tvorili aj súčasť hodinových ústrední a linkových rozvádzačov. Ovládanie kontrolných hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín alebo z hodinovej ústredne.

Typové označenie: KH 1   Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 105 mm / 130 mm / 70 mm
Rok výroby: 196x   Priemer ciferníka: 7,5 cm
Napájanie: -   Hmotnosť:
Ovládanie: minútové polarizované impulzy
(12 V / 24 V / 60 V)
  Farebné prevedenie rámu: čierne
Typ hodinového strojčeka: PS-1   Farebné prevedenie ciferníka: hliníkovo šedé s čiernym popisom, čierne ručičky


Detailný popis

Konštrukcia:
Okrúhly ciferník kontrolných hodín KH 1 je zhotovený z hliníka. Čelnú stranu ciferníka prekrýva sklo osadené v čiernom plechovom kryte s tvarovaným okrajom, ktorý je s čiernou plechovou platničkou uchytávajúcou ciferník spojený tromi skrutkami. Priestor medzi ciferníkom a krycím sklom na okraji vypĺňa okrúhly plechový rámik. Na zadnej strane ciferníka je pripevnený hodinový strojček typu PS-1 prekrytý výrazným čiernym plastovým krytom. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z čierneho plechu. Hodiny sú určené na zabudovanie do kontrolného alebo ovládacieho panelu, nemajú preto žiadny úchyt pre zavesenie na stenu a pod. Otvory pre skrutky, ktorými je možné hodiny na kontrolnom či ovládacom paneli upevniť, sú umiestnené v troch výstupkoch v tvare menšieho valca umiestnených na okraji čiernej plechovej platničky ciferníka hodín.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín so zakrytým strojčekom

Hodinový strojček typu PS-1

Typový štítok hodín KH-1

Detail ciferníka kontrolných hodín s ručičkami a logom výrobcu

Rozložené časti hodín KH-1

Kontrolné hodiny KH-1 s demontovaným krytom ciferníka