Popis  DS 35


Stručný popis

Digitálne stopky DS 35 slúžia na meranie dĺžky trvania sledovaného deja s presnosťou na desiatky milisekúnd. Široké uplatnenie našli predovšetkým v oblasti vedy, techniky, priemyslu a iných oblastiach. Zobrazovanie času je na týchto stopkách zabezpečené prostredníctvom číslicových výbojok, tzv. digitrónov.

Typové označenie: DS 35
Rok výroby: 197x - 198x
Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 220 mm / 82 mm / 128 mm
Hmotnosť:
Farebné prevedenie: svetlo sivé
Napájanie: 220 V (50 Hz)
Ovládanie: diaľkový ovládač FK 1
Merané jednotky času: minúty - sekundy - milisekundy


Detailný popis

Konštrukcia:
Kryt digitálnych stopiek DS 35 je zhotovený z troch tvarovaných plechových dielcov. Na jeho základnej časti tvoriacej vrchnú, spodnú a zadnú stenu hodín je upevnená doska plošných spojov s riadiacimi obvodmi a šiestimi číslicovými výbojkami a zároveň aj zdroj napájania týchto obvodov. Konštrukciu hodín je možné uzatvoriť dvomi odnímateľnými plechovými bočnicami, ktoré pomocou tvarovaných okrajov upevňujú aj čelnú stenu z tmavého plexiskla. Všetky časti sú vzajomne spojené skrutkami, ktorými je zároveň uchytená aj opierka z čierneho plechu slúžiaca na nastavenie vhodného sklonu displeja hodín. V ľavej časti zadnej steny hodín je vyvedený kábel napájania, v pravej sa nachádza konektor pre pripojenie kábla diaľkového ovládača. Naľavo od tohto konektora je umiestnený výrobný štítok. Čelná strana hodín z tmavého plexiskla slúži zároveň aj ako displej hodín. Popis displeja spolu s typovým označením a logom výrobcu je na nej vyznačený bielou farbou. Diaľkový ovládač FK 1 zhotovený z čierneho plastu je vybavený dvomi kolískovými prepínačmi, ktorých význam je zrejmý z ich popisu - biely prepínač vľavo slúži na spúšťanie a zastavovanie chodu stopiek (označenie "ŠTART / STOP"), čierny prepínač vpravo na vynulovanie stopiek po skončení merania (označenie "NULA").

Princíp funkcie:
Ovládanie digitálnych stopiek DS 35 je veľmi jednoduché. Po pripojení napájacieho kábla do zásuvky (220 V) sa rozsvieti čelný displej zobrazujúci nulový čas. Prepnutím bieleho spínača na diaľkovom ovládači do polohy ŠTART sa spustí meranie času, prepnutím do polohy STOP sa meranie zastaví. Opätovným prepnutím tlačidla je možné v meraní času pokračovať. Stlačením čierneho tlačidla po skončení merania sa displej vynuluje. Zobrazovanie času je na stopkách DS 35 riešené prostredníctvom číslicových výbojok (digitrónov). Sklenená banka výbojky je plnená plynom s nízkym tlakom, obvykle neónom a obsahuje jednu spoločnú anódu v podobe priehľadnej mriežky z tenkého drôtu a viacero separátnych katód v tvare jednotlivých zobraziteľných symbolov. Privedením zápalného napätia (obvykle okolo 170 V) medzi anódu a niektorú z katód sa plyn v okolí katódy vplyvom prechádzajúceho prúdu rozžiari oranžovým tlejivým výbojom (1).

Fotografie


Celkový pohľad na stopky DS 35 s ovládačom

Predná strana stopiek DS 35

Bočný pohľad na stopky DS 35 s nastaviteľnou opierkou

Stopky DS 35 s napájacím káblom zozadu

Detail zadnej steny stopiek s konektorom

Výrobný štítok

Vnútorná časť stopiek DS 35 po demontáži krytu

Číslicové výbojky, tzv. digitróny

Napájací zdroj digitálnych stopiek a doska plošných spojov

Otvorená bočná stena krytu stopiek s uzemnením

Detail rozsvieteného displeja stopiek

Diaľkový ovládač FK 1

Detail spínačov


Na stiahnutie


FK 1
návod na obsluhu a údržbuPoužitá literatúra a informačné zdroje:

(1) http://sk.wikipedia.org/wiki/Digitr%C3%B3n (27.3.2012)