Popis  INFORMATÍVNY POPIS - CALENDA 20Info Upozornenie! Prehliadate si informatívny popis. Znamená to, že zariadenie tohto typu nevlastníme, a preto nevieme zaručiť uvedené informácie. V popise uvádzame všetky nám známe fakty. Ak nám viete poskytnúť uvedené zariadenie alebo ďalšie informácie o ňom, kontaktujte nás.


 
Popis hodín

Podružné hodiny CALENDA 20 (oficiálne označované aj ako typ CPJ 061) boli prvými digitálnymi kalendárovými hodinami značky Pragotron. Vyrábali sa od konca 60-tych rokov minulého storočia ako predchodca úspešnejšieho a modernizovaného typu s označením CPJ 061 / 1, ktoré boli vo výrobnom sortimente Pragotronu ešte aj v 80-tych rokoch. Hodiny zobrazovali aktuálny čas (hodiny, minúty), deň v týždni a dátum (deň, mesiac) prostredníctvom mechanizmu založeného na báze preklápacích listov. Ich ovládanie zabezpečovali minútové polarizované impulzy generované hlavnými hodinami. Určené boli na interiérové použitie v rozličných budovách a prevádzkach (výrobné podniky, úrady a pod.), kde na významnejších miestach (vstupné vestibuly, zasadačky) vhodne dopĺňali konštrukčne jednoduchšie hodiny typu ICON 20 (bez kalendárovej časti). Podľa dobových dokumentov boli tieto hodiny umiestnené napr. aj v podchode na Václavskom nám. v Prahe.

Od svojho nástupcu s označením CPJ 061 / 1 sa hodiny CALENDA 20 odlišovali viacerými vzhľadovými ako aj konštrukčnými detailami. Charakteristickým konštrukčným prvkom prvej generácie digitálnych listových hodín bola minútová časť hodín rozdelená na dve samostatne preklápané časti (desiatky a jednotky). V novších typoch hodín výrobca od tohto riešenia upustil a nahradil ho jedným celistvým segmentom s 60-timi listami. Ďalšími vzhľadovými rozdielmi boli napríklad aj odlišný rez (font) písma, farebne odlíšený názov dňa v týždni, inak tvarovaný čelný kryt z plexiskla a pod.

V bežnej prevádzke už dnes tieto hodiny zrejme nenájdeme.

Fotografie


Predná strana hodín CALENDA 20

Detailný záber na minútovú časť hodín

Preklápanie minútovej časti hodín