Popis  C 301 / C 401 
Stručný popis

Analógové jednostranné hodiny typu C 301, resp. C 401 sú ešte aj v súčasnosti veľmi rozšíreným typom interiérových podružných hodín. Bežne sa využívajú na chodbách rôznych administratívnych budov, zdravotníckych zariadení, podnikov, škôl, v čakárňach železničných či autobusových staníc a pod. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín (typ EH 1, EH 40 a ďalšie). Na rozdiel od predchádzajúcich typov označených ako typ C 30, resp. C 40 s hodinovým strojčekom juhoslovanskej výroby (typ PS-4) sú tieto hodiny vybavené československým hodinovým strojčekom typu PS 100.

Typové označenie: C 301 C 401
Rok výroby: 198x - 199x
Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 336 mm / 336 mm / 65 mm 436 mm / 436 mm / 62 mm
Priemer ciferníka: 30 cm 40 cm
Hmotnosť: 2200 g 2800 g
Farebné prevedenie rámu: kladivkové sivé
Farebné prevedenie ciferníka: biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Napájanie: -
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (12 V / 24 V / 60 V)
Typ hodinového strojčeka: PS 100


Detailný popis

Konštrukcia:
Kryt podružných hodín C 301 / C 401 je tvorený štvorcovým plechovým rámom kladivkovej farby. Do tohto rámu je vložená priehľadná sklenená platňa prekrývajúca ciferník hodín z hliníkového plechu. Medzi sklenenou platňou hodín a ciferníkom sa nachádza plechový rámik bielej farby lemujúci vnútorný okraj hodín. Uprostred zadnej strany ciferníka je umiestnený hodinový strojček typu PS 100. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z hliníkového plechu čiernej farby. Jednotlivé časti konštrukcie hodín sú k rámu uchytené prostredníctvom štyroch kovových úchytov v tvare písmena "L" upevnených skrutkami v strede každej strany plechového rámu hodín. Skrutka na vrchnom okraji rámu zároveň uchytáva aj plechový držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu.
Na zadnej strane hodín ako aj na plastovom kryte strojčeka je umiestnený typový štítok vo forme samolepky, na ktorom sa okrem typového označenia uvádza tiež dátum výroby a napätie polarizovaných impulzov, na ktoré sú hodiny upravené.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín C 301

Zadná strana hodín C 301

Hodiny C 301 pri pohľade zboku

Logo výrobcu umiestnené na ciferníku

Typový štítok hodín

Hodinový strojček typu PS 100

Kovový úchyt na upevnenie ciferníka k rámu

Držiak pre zavesenie hodín na stenu

Podružné hodiny C 301 v prevádzke


Na stiahnutie


C 301
propagačný materiál

C 401
propagačný materiál