Popis  C 30 
Stručný popis

Analógové jednostranné hodiny typu C 30 začiatkom 80-tych rokov minulého storočia vo výrobe v rámci modernizácie nahradili predchádzajúce typy klasických okrúhlych hodín s bakelitovým rámom. Bežne sa využívajú v priestoroch administratívnych budov, zdravotníckych zariadení, podnikov a škôl, v čakárňach železničných či autobusových staníc, atď. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín (typ EH 1, ESH 3, EH 40 a pod.) alebo hodinovej ústredne.

Typové označenie: C 30
Rok výroby: cca. 1981 - 1984 (?)
Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 336 mm / 336 mm / 67 mm
Priemer ciferníka: 30 cm
Hmotnosť:
Napájanie: -
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (12 V / 24 V / 60 V)
Farebné prevedenie rámu: kladivkové sivé
Prevedenie ciferníka: biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Typ hodinového strojčeka: PS-4
Osvetlenie: -


Detailný popis

Konštrukcia:
Kryt podružných hodín C 30 je zhotovený zo štvorcového plechového rámu kladivkovej farby. Do tohto rámu je vložená priehľadná sklenená platňa prekrývajúca ciferník hodín z hliníkového plechu. Medzi sklenenou platňou hodín a ciferníkom sa nachádza plechový rámik krémovej farby lemujúci vnútorný okraj hodín. Uprostred zadnej strany ciferníka je umiestnený hodinový strojček typu PS-4. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z hliníkového plechu čiernej farby. Jednotlivé časti konštrukcie hodín sú k rámu upevnené prostredníctvom štyroch kovových úchytov v tvare písmena "L" upevnených skrutkami v strede každej strany plechového rámu hodín. Skutka pri vrchnom vnútornom okraji rámu prichytáva tiež plechový držiak slúžiaci pre zavesenie hodín na stenu.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinového strojčeka podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Predná strana hodín

Zadná strana hodín

Detail ciferníka s ručičkami a logom výrobcu

Zadná strana ciferníka s odkrytým strojčekom

Hodinový strojček typu PS-4

Držiak pre zavesenie hodín na stenu

Rozložené časti hodín C 30