Popis  AV 60 
Stručný popis

Dvojstranné podružné hodiny AV 60 sú jedným z typov analógových transparentných hodín určených na interiérové i exteriérové použitie. Používajú sa na informovanie verejnosti o jednotnom čase na uliciach, nástupištiach autobusových či železničných staníc, v podchodoch, halách a pod. Ovládanie týchto hodín zabezpečujú minútové polarizované impulzy z hlavných hodín alebo z hodinovej ústredne. Hodiny sa vyrábali v troch základných modifikáciách odlišujúcich sa spôsobom ich inštalácie, resp. upevnenia.

Typové označenie: AV 60 - K AV 60 - L AV 60 - O
Rok výroby: 198x - 199x
Rozmery (šírka / výška / hĺbka): 710 mm / 710 mm / 270 mm
Priemer ciferníka: 60 cm
Hmotnosť: cca 25 kg
Ovládanie: minútové polarizované impulzy (12 V / 24 V / 48 V / 60 V)
Farebné prevedenie rámu: čierne
Farebné prevedenie ciferníka: biele s čiernym popisom, čierne ručičky
Typ hodinového strojčeka: PS 800
Spôsob upevnenia: konzola pre montáž na stenu stropný záves objímka pre upevnenie na stĺp
Osvetlenie: žiarovkové


Detailný popis

Konštrukcia:
Kryt dvojstranných podružných hodín AV 60 štvorcového tvaru je vyrobený z polyuretánu. Do tohto krytu sú z oboch strán osadené transparentné ciferníky hodín prekryté sklenenou platňou. Uprostred zadnej strany každého z ciferníkov je umiestnený hodinový strojček typu PS 800 vyznačujúci sa vysokou odolnosťou a prevádzkovou spoľahlivosťou aj v exteriérových podmienkach. Hodinová ručička je upevnená na vonkajšej stredovej oske strojčeka v tvare valca, ktorej stredom prechádza vnútorná oska uchytávajúca ručičku minútovú. Obe ručičky sú zhotovené z hliníkového plechu čiernej farby. Ciferníky hodín môžu byť počas tmavých hodín dňa, resp. pri ich umiestnení v tmavých priestoroch podsvietené pomocou štyroch žiaroviek s celkovým príkonom cca 100 W. Osvetlenie hodín je možné zapínať a vypínať samostatne, napojiť ho na rozvod verejného osvetlenia, prípadne aj napájať trvale. Jednoduchý prístup k žiarovkám a hodinovým strojčekom za účelom ich výmeny, resp. nastavenia času je zabezpečený pomocou bočných odnímateľných krytov. V závislosti na modifikácii hodín je možné upevniť ich konštrukciu na strop, na stenu budovy alebo na stĺp (štandardne s priemerom 125 mm). Konštrukčné parametre týchto hodín umožňujú čitateľnosť zobrazeného časového údaja na ciferníku na vzdialenosť väčšiu ako 150 m.

Princíp funkcie:
Minútové polarizované impulzy daného napätia generované striedavo každú minútu hlavnými hodinami, resp. hodinovou ústredňou sú dvojžilovým káblom privádzané na svorky hodinových strojčekov oboch ciferníkov dvojstranných podružných hodín. Hodinový strojček v závislosti od meniacej sa polarity impulzov vytvára prostredníctvom cievky a elektromagnetu každú minútu rotačný pohyb prenášaný ozubenými prevodmi na stredové osky ovládajúce samostatne chod minútovej a hodinovej ručičky.

Fotografie


Analógové hodiny AV 60 - L na stropnom závese


Na stiahnutie


AV 60
propagačný materiál